Němečtí partneři řeší neefektivitu mikro a přesného lisování

V rámci nového strategického partnerství oznámila společnost Sumitomo (SHI) Demag spolupráci s Fraunhoferovým institutem pro výrobní systémy a konstrukční technologie IPK v Berlíně. Cílem tohoto strategického partnerství je vyvinout ekonomický proces inline kontroly, který dosáhne 100% kontroly mikro a přesných vstřikovaných dílů v co nejkratší době cyklu.

Pro každou plně automatizovanou vysoce přesnou výrobní linku na plasty je kontrola kvality zásadní. Dosažení této úrovně přesnosti však může také způsobit omezení výroby, strojů, automatizace a nástrojů. Zejména při výrobě optických plastových vstřikovaných dílů dochází obvykle k neefektivitě v důsledku
provádění průběžných kontrol. To má následně dopad na celou produkci v důsledku značných ztrát času cyklu.

"U rychle probíhajících procesů se každý ušetřený zlomek sekundy v době cyklu počítá. Inovativní přístup Fraunhoferova IPK založený na zavedených rentgenových a CT měřicích technikách je v našich očích nesmírně slibný. Proto projekt podporujeme jak hardwarem stroje, tak technickou spoluprací," prohlásil Thorsten Thümen, vrchní ředitel pro technologie ve společnosti Sumitomo (SHI) Demag ve Schwaigu.

Na podporu této výzkumné iniciativy dodává společnost Sumitomo (SHI) Demag Fraunhoferovu IPK plně elektrický vysokorychlostní vstřikovací stroj IntElect S, vybavený automatizací a dopravníkovým pásem. Řada plně elektrických strojů Speed, která je v současné době k dispozici s uzavírací silou od 50 do 180 tun, je navržena speciálně pro vysokorychlostní aplikace s krátkou dobou cyklu kratší než 5 sekund. Tato vysokorychlostní řada, široce nasazovaná v lékařské technice a elektronickém průmyslu, jakož i na dalších trzích vyžadujících vysokou přesnost, dokonale doplňuje výzkumný a vývojový program institucí.

"Naše technologie plně elektrického pohonu poskytuje nesmírně silný základ pro optimalizaci procesů s potenciálem dosažení větší konzistence procesů, stejně jako větší energetické účinnosti a zkrácení doby cyklu. Kromě toho hraje zásadní roli ve výkonnosti celého lisovacího systému také technologie měření. Jsme si velmi jisti, že výzkumný projekt Fraunhofer IPK umožní komplexní optimalizaci procesu v oblasti mikro a přesného vstřikování, zejména u optických dílů," uvádí Thümen. Kromě smluvního výzkumu provádí Fraunhofer IPK také projekty předkonkurenčního výzkumu s cílem vyvinout inovativní koncepty pro výrobu zítřka a úzce spolupracuje s podobně smýšlejícími partnery na přeměně inovací v tržní produkty.