Na znamení mnoha desetiletí úspěšné spolupráce mezi společnostmi ARaymond GmbH & Co KG a Sumitomo (SHI) Demag uvedl tento specialista na montáž a upevňování automobilů nedávno do provozu dva nové plně elektrické stroje IntElect s nosností 75 tun. Tato nejnovější investice znamená, že výrobní závod ve Weilu nad Rýnem je nyní naplněn 30 vstřikovacími stroji dodávanými výhradně německo-japonským výrobcem, potvrzuje Martin Knobloch, projektový manažer mezinárodní výroby plastů pro automobilový průmysl ve společnosti ARaymond.
Stroje IntElect se bez problémů integrovaly do stávajícího strojového parku, který zahrnuje uzavírací síly v rozmezí 60 až 75 tun. Knobloch pokračuje: "Díky spolupráci s naším dlouhodobým partnerem, společností Sumitomo (SH) Demag, byly do strojů IntElect přidány funkce na míru. To nám umožnilo optimalizovat ergonomické pracovní prostory pro naše zpracovatele a také zajistit větší flexibilitu při plánování výroby. Nové stroje také podporují rychlejší seřizovací procesy, což vše přispívá k větší autonomii a nejmodernějším inovacím."
Stanovení nejvyšších standardů přesnosti a efektivity
Vzhledem k tomu, že mnoho speciálních upevňovacích aplikací je klasifikováno jako bezpečnostní díly pro automobilový průmysl, spolehlivost řady IntElect v kombinaci s dynamickými, přesnými a paralelními pohyby napomáhá k dosažení optimální kvality ve spojení s výrazně vyšším výkonem výroby. To vše byly rozhodující faktory, které ovlivnily rozhodnutí společnosti ARaymond. "Přesnost těchto strojů umožňuje nejkratší náběhové fáze a přináší nejstabilnější procesy. Všechna tato kritéria jsou pro naše náročné produktové portfolio zásadní," uvádí projektový manažer pro automobilový průmysl. "Další rozhodující výhodou strojů řady IntElect je jejich energetická účinnost. Pro ekologicky uvědomělý, udržitelný a moderní závod Smart Factory, jako je ten náš, byla možnost výrazně snížit uhlíkovou stopu naší výroby velmi důležitá v našem rozhodovacím procesu," dodává.
Vedle nejmodernějších vstřikovacích strojů byla celá výrobní hala navržena tak, aby urychlila zavádění procesů a technologií šetřících efektivitu Průmyslu 4.0. Společnost Knobloch potvrzuje, že to zahrnuje začlenění automatizace a digitalizace do celého výrobního zařízení, které je odolné vůči budoucnosti.
Svědectvím o možnostech Smart Factory je, že společnost ARaymond již ve své přístavbě používá AGV (automatizovaně řízená vozidla). Zde nové automatizované procesy podporují myšlení neustálého zlepšování prostřednictvím přepravy surovin, řízení logistiky, odebírání hotových výrobků z výrobních linek a bezpečného přesunu těžkých nástrojů na správné místo ve výrobní hale.
Unikátní koncepce zásobování materiálem
V dalším průmyslovém prvenství je zpracovatelský materiál dodáván na vyžádání přímo ke stroji prostřednictvím mobilních sil. Proces dokování je plně automatizován, přičemž do každé dokládací stanice je integrována také technologie předsušení. Díky tomu je konečná dopravní cesta k separátoru materiálu mnohem kratší, a tudíž ještě efektivnější.
Tato koncepce nejenže podporuje společnost ARaymond s malými objemy dodávek, ale také umožňuje velmi rychlou dobu obratu. "Schopnost přizpůsobit se a dodávat tak různorodý počet materiálů specifických pro každou zakázku, přizpůsobit se malým velikostem šarží a monitorovat procesy, spotřebu energie a sledovat šarže, byly pro tuto koncepci zásobování materiálem klíčové. Eliminace dopravníkových linek také výrazně snižuje náklady na čištění. Jsme přesvědčeni, že se tím jedinečným způsobem řeší jeden z největších problémů efektivity v současném plastikářském průmyslu," ujišťuje vedoucí projektu.
Knobloch uvádí, že vzhledem k tomu, že aplikace funguje ve výrobní hale pro spojovací prvky pro automobilový průmysl tak bezproblémově, je nyní koncept zásobování zaváděn i do dalších oblastí závodu o rozloze 114 000 m2 , který se nachází ve Weilu nad Rýnem. Celý výrobní areál pro výrobu plastů, který je největším výrobním závodem společnosti v Evropě a je zodpovědný za výrobu inteligentních a snadno instalovatelných spojovacích prvků z plastů a kovů, zahrnuje 105 vstřikovacích strojů. Nedávno byly do Weilu am Rhein dodány další tři stroje IntElect s uzavírací silou 130 tun.
Celkově má rodinný podnik páté generace, který byl založen ve Francii v roce 1895, celosvětový park přibližně 1 000 vstřikovacích strojů. Více než třetinu z nich - 400 - dodává společnost Sumitomo (SHI) Demag. Skupina ARaymond Group v současné době zaměstnává 8 500 lidí po celém světě a z 29 výrobních závodů v 25 zemích generuje tržby ve výši 1,6 miliardy eur (2023). Výrobní program společnosti zahrnuje 25 000 montážních řešení, která se používají především v automobilovém průmyslu, ale také v různých průmyslových, fotovoltaických, zemědělských technologiích a farmaceutických aplikacích.