Česká pobočka společnosti Sumitomo (SHI) Demag slaví rok od svého založení

Společnost Sumitomo (SHI) Demag Plastics Machinery Česko spol. s r.o., Praha (Česká republika) slaví první výročí svého založení. Pobočka v českém hlavním městě, která byla oficiálně otevřena 1. dubna 2021, dosáhla všech svých původních obchodních ambicí a udržela si neochvějné zaměření na služby, přičemž jednatel David Svoboda prohlásil, že "zpětná vazba od zákazníků je velmi pozitivní". Při zdůraznění další fáze orientace na procesy, která je v souladu s tuzemskou strategií růstu, Svoboda představuje další milník orientovaný na zákazníka - otevření nového technického centra v Praze, které bude poskytovat školení, testování a ověřování nástrojů přímo na místě.

Technické centrum se rozkládá na ploše 450 metrů čtverečních, je vybaveno nejmodernějším showroomem a nabízí komplexní kombinaci teorie a praktických zkušeností. Semináře, workshopy a kurzy pojmou najednou až 15 osob a delegáti jsou prostřednictvím interaktivního 86palcového monitoru přeneseni do světa pokročilých digitalizovaných technologií společnosti Sumitomo (SHI) Demag. Kamery připojené přes LAN a WLAN umožňují jasný přehled o nejnovějším vývoji na trhu a výzkumných projektech, které se realizují v německých závodech koncernu ve Schwaigu a Wiehe. Svoboda vysvětluje, jak tato výuka doplňuje rozsáhlé školení, které tým poskytuje při návštěvách vlastních zpracovatelských zařízení zákazníků: "Každodenní práce může pravidelně vést k rozptýlení. Poskytnout členům týmu vyhrazený čas na návštěvu našeho nového závodu a zvyšování kvalifikace bez vyrušování může být velmi produktivní."

K výukovému zařízení přiléhá plně funkční plně elektrický vstřikovací stroj IntElect 130/520-560, který zahrnuje robotiku  a všechna typická periferní výrobní zařízení pro dopravu, dávkování materiálu, sušení, chlazení nástrojů a řízení teploty. "To nám umožňuje plně předvést praktické funkce stroje a také demonstrovat, jak stroj funguje při konkrétních aplikacích. Je to velmi praktická výuka," zdůrazňuje generální ředitel.

Místnost je vybavena všemi typickými inženýrskými sítěmi, včetně  stlačeného vzduchu, elektřiny a vody. Bezpečnou manipulaci s těžkým zařízením navíc usnadňuje jeřáb s nosností pět tun.

Pro Svobodu je jedním z nejcennějších bodů programu plnohodnotná ukázka nového webového softwarového řešení společnosti "myConnect".

Jako jedna z prvních mezinárodních dceřiných společností nabízí svým zákazníkům službu "myConnect" a české technické centrum názorně předvádí výhody přímého přístupu k široké škále plně síťových služeb pomocí dvou dotykových obrazovek - jednu obsluhuje servisní technik a druhou zákazník.  "Pro produktivitu je "myConnect" velkou změnou, která pomáhá lépe řídit neefektivitu, snižovat náklady, snižovat celkové náklady na vlastnictví, odstraňovat chyby a minimalizovat prostoje strojů," uvádí Svoboda.

Česká dceřiná společnost  má 15 zaměstnanců, kteří se skládají ze dvou specializovaných obchodníků a efektivního týmu back office, a provozuje bezplatnou telefonní linku podpory ve všední dny (od 8 do 16.30 hodin). Více než polovinu týmu (osm) tvoří servisní technici, kteří zajišťují plné pokrytí celé České republiky a sousedního Slovenska a zaručují zákazníkům rychlou reakci.

K týmu se brzy připojí SAM, první vlastní řešení řady robotů od společnosti Sumitomo (SHI) Demag. "V průběhu roku 2022 bude v České republice zavedena vnitropodniková automatizace," oznamuje Svoboda.

Nová řada robotů SAM (Sumitomo. Automation. Machine.), která nabízí plně integrované nasazení od jediného dodavatele, úspěšně přináší nejmenší plochu pro vstřikování sestávající z robota a technologie manipulace s materiálem.  Dva roboty SAM-C (Cartesian) "handle & place" jsou již k dispozici ve čtyřech velikostech užitečného zatížení  - tři, pět, deset a 20 kg - a jsou navrženy speciálně pro vstřikovací stroje s velikostí uzavírací síly mezi 50 a 500 tunami a pro standardní aplikace s dobou cyklu 10 sekund a více. Další kinematické a funkční prvky robotů budou uvedeny na trh v příštích několika letech.

"Zákazníci budou moci brzy využívat procesní a systémovou technologii od jednoho dodavatele, doplněnou o hardwarovou a softwarovou integraci řízení robotické technologie do vstřikovací jednotky a výrobně optimalizovanou robotickou mechaniku plně přizpůsobenou strojům Sumitomo (SHI) Demag. To vše při nejlepším poměru ceny a výkonu," vysvětluje generální ředitel.

Pomocí komunikačního systému IO-Link společnosti lze k automatizačnímu systému připojit inteligentní senzory a akční členy. To znamená, že  řada SAM plně vyhovuje budoucím požadavkům Průmyslu 4.0 a Smart Manufacturing. Všechny roboty jsou navíc vybaveny systémem "myConnect".

Jako škálovatelné řešení vyplňuje řada robotů SAM důležitou mezeru, která nabízí dobrou návratnost investic díky zvýšené produkci, lepší kvalitě, opakovatelné přesnosti a snížení plýtvání.

Při pohledu do budoucnosti Svoboda potvrzuje, že pobočka má ambiciózní plány dodávat komplexní automatizace již v roce 2023. Navíc díky svému rozsáhlému a dobře organizovanému skladu může rychle dodávat náhradní součásti strojů a nasazovat techniky, kteří pomohou zákazníkům optimalizovat jejich parky vstřikovacích strojů. "Po roce fungování jsme ve velmi silné pozici, abychom mohli pružně reagovat na potřeby zákazníků v oblasti servisu a školení," dodává Svoboda.

Příležitostí k růstu je podle generálního ředitele mnoho a jako trhy s největším tržním potenciálem v regionu uvádí obalový a zdravotnický průmysl. "Loňský veletrh MSV v Brně poskytl vynikající měřítko pro budoucnost. Prodali jsme stroje, navázali kontakty a získali nové zákazníky. Odezva byla ohromující, a proto plánujeme opět vystavovat v termínu od 4. do 7. října 2022."

Od nuly k plnému provozu je snadné podcenit, kolik toho tým z České republiky během 12 měsíců dokázal. "Od prvního dne naše servisní linka pomáhala zákazníkům a efektivně řešila a odstraňovala problémy. Zasáhli jsme do práce a rychlost, s jakou jsme byli schopni vyřešit problémy zákazníků, svědčila o našich rozsáhlých znalostech zpracování a zkušenostech v oboru," přemítá Svoboda. "Tento pevný základ v kombinaci s našimi rozsáhlými zdroji na místě, znalostním centrem, vybavením předváděcích místností a vysokým podílem plně elektrických zařízení IntElect na trhu (v současné době 80 %) dále dokazuje, že společnost Sumitomo (SHI) Demag reaguje na současné výzvy v oblasti zpracování, zejména na rostoucí náklady na energii a agendu udržitelnosti," uzavírá Svoboda.