Výzkumný projekt DarWIN urychluje strojové učení pro více výrobců

Fraunhoferův spin-off plus10 provádí společně s jihoněmeckým centrem pro plasty SKZ výzkum zaměřený na aplikace. V rámci jejich výzkumného projektu DarWIN byly vyvinuty nové nástroje pro optimalizaci procesů na bázi umělé inteligence, které se zaměřují speciálně na vstřikovací stroje. Pro provedení závěrečné série komplexních výzkumných testů byla vybrána společnost Sumitomo (SHI) Demag.

Ambiciózní projekt, který je majákem pro budoucí automatizované strojové učení, se zaměřil na vývoj modelů kontinuálního učení, které zajišťují vyšší kvalitu vstřikování při kratší době cyklu, a to nepřetržitě. K dosažení této zastřešující strategie a usnadnění autonomních reakcí na jednotlivé výrobní situace výzkumný tým zachytil cenné hloubkové učení od různých výrobců strojů.

Program výzkumu a vývoje&D, zahájený v polovině roku 2020, se v roce 2021 urychlil díky sérii testů strojového učení, které umožnil Fraunhoferův spin-off plus10 a centrum pro plasty SKZ. Tento program umělé inteligence, označený jako výzkumný projekt DarWIN, se zaměřil konkrétně na shromažďování podrobného a přenositelného chování při zpracování z více modelů vstřikovacích strojů s využitím vysokofrekvenčních strojních dat.

Díky přenositelnosti předem natrénovaných modelů strojového učení projekt DarWIN dokazuje, že jednotlivé stroje od různých výrobců mají schopnost se od sebe navzájem učit. V praxi to nyní znamená, že jednotlivé modely chování konkrétního stroje není nutné pokaždé zcela znovu učit. Namísto toho je lze přizpůsobit danému stroji a použití výrobku prostřednictvím drobných automatických úprav.

Tato schopnost přizpůsobit se převládajícím podmínkám, například vlastnostem surovin a okolním podmínkám, poskytuje spolehlivý důkaz, že vzorce zpracování a modely chování jsou přenositelné na stroje podobné velikosti a technologie bez ohledu na výrobce.

 

Testy umělé inteligence provedené na strojích Sumitomo (SHI) Demag

 

V nedávné době provedly společnosti plus10 a SKZ řadu důkladných pilotních testů AI na strojích Sumitomo (SHI) Demag. Stroje Sumitomo (SHI) Demag představují díky vysokofrekvenčnímu propojení strojů ideální platformu pro testování algoritmů plus10.

Pokročilé řídicí jednotky strojů této společnosti, které nabízejí komunikaci v reálném čase v řádu milisekund, jsou "připraveny" na umělou inteligenci. Toto univerzálně kompatibilní digitální rozhraní umožňuje bezproblémovou komunikaci napříč všemi strojními prostředky. Navíc usnadňuje snadnou implementaci optimalizačních nástrojů založených na kontinuálním učení AI. Dosahuje optimální produktivity za všech okolností a umožňuje další pokrok v oblasti designu rozhraní, kontinuálního učení a vývoje softwaru na bázi AI.

Poskytnutím tohoto reálného testovacího prostředí společnost Sumitomo (SHI) Demag nadále demonstruje, jak aktivně řeší inovace, které přicházejí na řadu, poskytuje inteligentní automatizaci a aktivně utváří budoucnost vstřikování plastů.

 

Podpora udržitelné výroby plastů

 

Výsledky simulace testů dále podporují silný důraz, který průmysl klade na udržitelné zpracování plastů. Konkrétně technologie plus10 umožňuje stabilní zpracování citlivých a heterogenních materiálů, jako jsou termoplastické recykláty po spotřebě a rychle tvrdnoucí elastomery. Podporuje tak veškerou efektivitu a definiční znaky plně oběhového hospodářství zpracování plastů.

Výzkumný projekt "DarWIN" byl financován Spolkovým ministerstvem pro vzdělávání a výzkum (kód financování BMBF 01IS20066). Skončil 31. prosince 2021 a jeho výsledky se v současné době zpracovávají a zapracovávají do softwaru plus10. Plánuje se zveřejnění podrobných poznatků na konci roku 2022. Další aktivity a živé ukázky výsledků vývoje budou sdíleny na odborných akcích, včetně "Digital Injection Moulding Meeting", které bude hostit SKZ ve Würzburgu.