Nejvyšší obrat v historii společnosti

Gerd Liebig, generální ředitel společnosti Sumitomo (SHI) Demag, na tiskové konferenci K-Preview označil finanční rok 2021 za dosud nejúspěšnější rok skupiny. Tržby skupiny dosáhly nového historického maxima ve výši 808 milionů eur a oproti předchozímu roku vzrostly o 17,4 % (2020: 688 milionů eur). "Tento silný růst tržeb lze zcela přičíst našim plně elektrickým strojům, u nichž podíl na trhu stále roste," ujistil. Společnost je nyní oficiálně světovým lídrem na trhu plně elektrických vstřikovacích strojů.

Pokud se zaměříme konkrétně na výsledky Německa a společnosti Sumitomo (SHI) Demag Plastics Machinery GmbH, Schwaig, která zahrnuje výrobní závody v Německu a Číně, Liebig rovněž vykázal nebývalý obrat. Poprvé překročil hranici 300 milionů eur a s 302,3 milionu eur překonal úroveň před korunou. "Dosáhli jsme také nejlepších výsledků z hlediska zisku a spokojenosti zákazníků," uvádí generální ředitel. V kontextu toho se obrat na zaměstnance vyšplhal na druhou nejvyšší hodnotu za posledních pět let. Společnost v současné době zaměstnává 1 100 lidí. Příjem zakázek rovněž dosáhl rekordní výše 322,9 milionu eur.

Ziskovost v roce 2021 byla dvouciferná a jen mírně nižší než předchozí rekord z roku 2018. "Tento stabilní zisk je o to pozoruhodnější, že se jedná o extrémně nepříznivou hospodářskou situaci způsobenou růstem cen materiálů," shrnul Liebig. Zůstává optimistou, že výsledky roku 2022 budou stejně dobré, a to i přes náročné první čtvrtletí. Mezi další dosažené milníky patří drastické snížení nákladů na kvalitu o 20 % a výrazné zvýšení spokojenosti zákazníků, která dosáhla druhé nejvyšší úrovně za posledních pět let, vykřikuje.

Skóre NPS (Net Promoter Score) - metrika, která měří, do jaké míry by zákazníci doporučili výrobek nebo službu - se oproti předpandemické úrovni rovněž výrazně zvýšilo a dosáhlo maxima v žebříčku strojírenství.

Současně zaměstnanci vyjádřili svou spokojenost ve společnosti a poprvé udělili 100procentní míru doporučení respektovaným hodnotícím portálem Kununu. Toto hodnocení pomohlo znovu potvrdit a ověřit význam stability a spolehlivosti společnosti jako dodavatele strojů i zaměstnavatele, potvrzuje pan Liebig. "Tento výsledek byl v našem oborovém prostředí skutečně jedinečný."

Převažujícím faktorem úspěchu společnosti je rychlý a rostoucí podíl investic do plně elektrických strojů, zejména v Evropě. "V roce 2021 již tvoří 33 procent, v roce 2022 očekáváme 40 procent," tvrdí pan Liebig, který je i nadále odhodlán pokračovat v nastoupené cestě. "Přijali jsme prozíravé rozhodnutí vyrábět v našem závodě ve Wiehe pouze plně elektrické stroje. Tyto solidní výsledky svědčí o tom, že to bylo správné rozhodnutí. Rozsáhlé investice do obou německých závodů dále posílí schopnost firmy reagovat na potřeby a výzkum a vývoj&. Ve Schwaigu se znovu investují značné prostředky do zlepšení mechanické výroby a montáže. Ve Wiehe se soustředí na zkrácení průchodnosti, optimalizaci cyklických procesů při finální montáži a funkčním testování a na projekty digitalizace."

Při poskytování svého výhledu pro průmysl Liebig shrnul tři faktory, které pravděpodobně významně ovlivní odvětví zaměřená na prodej: udržitelnost, koróna a válka na Ukrajině. Jeho hodnocení označuje několik vzájemně se narušujících sil, včetně eskalujících cen energií a materiálů, vysoké inflace a masivně narušených dodavatelských řetězců.

Dopady na jednotlivé trhy se budou velmi lišit. Zatímco obaly, elektronika a zdravotnictví zůstanou v roce 2022 stabilní, očekávání v automobilovém průmyslu jsou vzhledem k delším dodacím lhůtám skromnější. Nejistý je také spotřebitelský trh kvůli erozi kupní síly. "V dlouhodobějším horizontu se tato odvětví zotaví a výrazně porostou," předpovídá generální ředitel. Věří, že automobilový sektor překoná hospodářskou a strukturální krizi a od roku 2024 prudce poroste, zatímco vysoká míra úspor a trend k plně elektrickým strojům v důsledku spirálovitého růstu cen energií by vedly k výraznému růstu spotřebního zboží.

V dalším rozvedení Liebig odkázal na pět vlivných a vzájemně závislých budoucích tržních trendů.

Kromě výrazného nárůstu v automobilovém a spotřebním sektoru souvisí vysoká poptávka po plně elektrických vstřikovacích strojích s agendou udržitelnosti a oběhového hospodářství, která se váže k novým digitálním produktovým pasům EU (DPP). V rámci iniciativy pro udržitelné výrobky DPP vyzývá k tomu, aby se udržitelnost již neomezovala pouze na stroj nebo výrobky, které vyrábí. "Nyní se ptá, jak udržitelně je stroj vyráběn ve firmě," oznámil generální ředitel.

Tváří v tvář těmto výzvám se Liebig podělil o to, jak společnost plánuje zlepšit udržitelnost v celém životním cyklu výrobku. Rozšiřuje: "V současné době je v provozu několik nových technologií, které se používají pro výrobu a údržbu výrobků, např: "Zdá se, že dostupnost kritických materiálů bude ještě nějakou dobu problematická. Zde budeme využívat koncepty multi sourcingu k vývoji alternativních materiálových toků s cílem dosáhnout maximálního včasného dodání díky optimalizované dostupnosti."