Sumitomo (SHI) Demag LSR double-bill na veletrhu Fakuma 2023

Dva z osmi plně elektrických exponátů společnosti Sumitomo (SHI) Demag na veletrhu Fakuma 2023 ukazují na rostoucí a dynamický trh s lisováním tekutého silikonu a představují rozsáhlé odborné znalosti společnosti v oblasti zpracování LSR ve dvou velmi odlišných odvětvích - automobilovém průmyslu a zubním zdravotnictví.

Sumitomo (SHI) Demag Plastics Machinery GmbH, Schwaig - říjen 2023.

Na veletrhu Fakuma 2023 budou mít návštěvníci možnost seznámit se s kompetencemi společnosti Sumitomo (SH) Demag v oblasti zpracování LSR ve dvou živých ukázkách.  Na svém hlavním stánku společnost vyzdvihne své příkladné kompetence pro zpracování LSR ve více dutinách, včetně kompatibility s rozhraním OPC-UA, na plně elektrickém vstřikovacím stroji IntElect 180/570-250. Návštěvníci stánku Reinhardt-Technik (hala A3, stánek 3313) budou mít možnost prohlédnout si další trh, kde je zpracování LSR rozšířené, a to zdravotnictví.

 

"Trh s tekutým silikonem dynamicky roste, a to jak z hlediska aplikací vyžadujících dovednosti v oblasti LSR, tak i z hlediska objemu," poznamenává Rustam Alijev, expert společnosti na LSR a ředitel pro rozvoj obchodu v automobilovém průmyslu & Electronics.

LSR je považován za unikátní materiál, protože zůstává pružný a elastický až do -50 °C, ale zároveň si zachovává své vlastnosti až do 200 °C. Díky tomu se LSR hojně používá v elektronických součástkách, kabelech atd., kde je vyžadována izolace, a také ve zdravotnických a lékařských výrobcích a v sektoru spotřebního zboží. Pro podporu těchto trhů společnost Sumitomo (SHI) Demag v posledních pěti letech významně investovala do vývoje plně elektrického balíku LSR, který nevyhnutelně zajišťuje čistotu a přesnou kontrolu výstřiků, jež jsou pro práci s tímto materiálem s nízkou viskozitou nezbytné. Letošní exponáty na veletrhu Fakuma demonstrují pokročilou zdatnost společnosti ve vstřikování vysoce specifických komponentů z LSR, vyzdvihuje Alijev. 

 

Technologicky vyspělé dvoustřikové těsnění pro automobilový průmysl s jedním drátem

Na hlavním stánku společnosti Sumitomo (SHI) Demag (hala B1, stánek 1105) je k vidění plně elektrický vstřikovací stroj IntElect 180/570-250 vybavený balíčkem LSR zahrnujícím dvojitý dávkovací systém, robotiku a vakuové a odvzdušňovací periferní zařízení. Tento balíček IntElect LSR vyrábí za pouhých 17 sekund cyklu 256 jednotlivých těsnění z jednoho drátu o hmotnosti 0,059 gramu s absolutní přesností a stabilitou. Navzdory této vysoké výkonnosti zůstává spotřeba energie stroje IntElect jednou z nejnižších na trhu. 

Specialista na nástroje pro LSR, společnost RICO, dodává systém 256 otevřených nástrojů. Materiál Elastosil LR 3844/50 od společnosti Wacker Chemie je dávkován prostřednictvím sofistikovaného a zároveň kompaktního dávkovacího systému LSR eTwin Connect, který je připraven na Průmysl 4.0 a který zkonstruoval další odborník na LSR - společnost Reinhardt-Technik. Tento vysoce účinný dávkovací a statický směšovací systém zaručuje dokonalý směšovací poměr dvou přísad a zajišťuje zpracování 99,75 % materiálu LSR. 

Rozhraní OPC UA, které podporuje plnou konektivitu, usnadňuje bezproblémovou komunikaci mezi řízením stroje IntElect a dávkovacím systémem eTwin Connect. Během každého vstřikovacího cyklu zachycuje intuitivní, uživatelsky přívětivé multidotykové 15,6palcové HMI veškerou dokumentaci o zpracování, včetně tlaku materiálu, barvení a nastavení aditiv, aby byla zajištěna transparentnost a sledovatelnost na vysoké úrovni.

Pístová čerpadla eTwin se servopohonem šetří zpracovatelům až 80 % energie ve srovnání s čerpadly poháněnými vzduchem. Zatímco integrovaný chladicí systém a objemový průtok bez pulzací pomáhá optimalizovat chování při plnění a zabraňuje příliš brzkému vytvrzení materiálu LSR. Jednotka rovněž provádí automatické odvzdušňování, čímž se z materiálu před jeho zavedením do lisovacího stroje a nástroje vyčistí vzduch. V kombinaci s vysokou dynamikou vstřikování IntElect zajišťuje opakovatelný proces opakovaně nejvyšší kvalitu dílů.

Modulární konstrukce systému LSR eTwin Connect umožňuje rychlou konfiguraci programů a okamžitou aktualizaci softwaru. Pro podporu rychlé výměny bubnů a pro snadnou údržbu  je systém vybaven také zařízením pro zavíjení bubnů a automatickými zámky bubnů.

 

Trysky se dvěma hroty pro vysokou přesnost kavitace

Pro podporu velkoobjemové výroby jednotlivých těsnění z jednoho drátu odhaluje partner Rico Group svůj patentovaný nástroj pro formy LSR s 256 kavitacemi. Kombinací systému přímého vstřikování s technologií dvojité trysky a optimalizované uzavírací síly strojů IntElect tento balíček LSR úspěšně dosahuje nejvyššího počtu dutin v nejkompaktnějším montážním prostoru. Systém na klíč koordinuje každý krok zpracování, aby bylo možné efektivně vyrobit 256 dílů LSR každých 15 sekund s minimálním množstvím otřepů a plýtváním materiálem. "Je to definice velkoobjemové udržitelné výroby," poznamenává Alijev.  

Nástroj Rico, který zajišťuje, aby byl materiál vystaven konstantní teplotě ve všech 256 dutinách, je navržen tak, aby pracoval na studenou upínací sílu. To pomáhá zabránit předčasnému vytvrzení materiálu před vyplněním každé dutiny. V důsledku toho se snižuje riziko poškození součástí a nástrojů, a tím i drahých odstávek stroje a nákladných oprav nástrojů.

 

"Integrace vysoce přesného dávkovacího systému se strojem IntElect a optimální tepelná rovnováha dosažená systémem dodávání trysek se dvěma hroty Rico zajišťuje bezprecedentní distribuci 15gramové hmotnosti výstřiků. Výsledek vysoké dynamiky stroje znamená, že přesnost hmotnosti dílu 0,059 gramu je opakovaně reprodukována v nejkratším možném čase cyklu," vysvětluje Alijev. Významnou roli při udržení doby cyklu 15 sekund hrají paralelní překrývající se funkce, včetně automatizace odformování dílů z nástroje pomocí speciálně upravené uchopovací desky, dodává odborník na LSR a automobilový průmysl.

 

Dynamická, uživatelsky přívětivá automatizace

Všech osm exponátů společnosti Sumitomo (SHI) Demag na veletrhu Fakuma je vybaveno nějakou formou automatizace z rozsáhlé třístupňové strategie SAM. V případě expozice LSR pro automobilový průmysl je buňka vybavena přizpůsobeným robotem Sepro SDR 22X.

Namísto toho, aby se všech 256 dílů, z nichž každý váží 0,059 gramu, vysunulo z nástroje a spadlo do krabice, robot Sepro SDR 22X díly vyjme a umístí je do separačního zařízení. Všech 256 dílů je poté přesunuto do samostatné nádoby a vloženo do menších balicích boxů. To pomáhá určit, z jakého hnízda formy každý díl pochází, přičemž rozhraní OPC se připojuje ke zpracovatelským datům IntElect, což podporuje plnou sledovatelnost.

Toto inovativní automatizační řešení SDR rovněž poskytuje možnost ukládat v definovaných intervalech pečeť do zásuvky pro kontrolu kvality. Četnost těchto deponací určuje operátor, například každých 10, 100 nebo 1000 vstřikovacích cyklů.

 

Demonstrace neomezených možností LSR v oblasti zdravotnictví

Návštěvníci stánku Reinhardt-Technik (hala A3, stánek 3313) budou mít možnost prohlédnout si další odvětví, kde převažuje zpracování LSR. Výroba chirurgických zubních ochranných krytů vyžaduje kombinaci nejtenčích stěn a silnějších korálkových geometrií. Pro dosažení této úrovně přesnosti trojrozměrného lisování LSR dodávají specialisté na zdravotnické aplikace EMDE MouldTec čtyřdutinový lisovací nástroj s bránou, který se vejde do velkorysého nástrojového prostoru stroje IntElect 75/420-65.

Vzhledem k tomu, že každý stomatologický výrobek váží pouhých 0,425 gramu a hmotnost výstřiků z LSR je pouhých 1,7 gramu, je exponát vybaven nejmenší vstřikovací jednotkou IntElect společnosti Sumitomo (SHI) Demag. LSR eTwin Connect od společnosti Reinhardt-Technik dodává materiál do nástroje s jehlovým šoupátkem. Materiál je pak vstřikován do každé ze čtyř dutin dvakrát. Údaje o dávkování se přímo připojují k údajům o zpracování IntElect prostřednictvím OPC-UA, což zajišťuje plně sledovatelný a stabilní výrobní proces.

Výrobu čtyř dentálních komponent bez otřepů každých 25 sekund provádí robot Sumitomo (SHI) Demag SAM-C5. Speciální nástroj na konci ramene používá stlačený vzduch k jemnému vyjmutí a uložení zubních krytů do kontejnerů, čímž zajišťuje, že hygienické standardy nejsou nikdy ohroženy.