Demonstrace LSR Smart Caps zdůrazňuje přesnost vstřikování na veletrhu K 2022

Na veletrhu K 2022 (hala 15, D22) zdůrazní společnost Sumitomo (SHI) Demag své kompetence v oblasti zpracování LSR, včetně kompatibility s rozhraním OPC-UA u běžných dávkovacích systémů, na plně elektrickém vstřikovacím stroji IntElect 180/570-250. Živé ukázky se zaměří na výhody udržitelnosti při použití jediného nástroje k výrobě čtyř variant odolných a opakovaně použitelných silikonových krytů Smart Cap pro nápojové a energetické nápoje, potravinové plechovky a konzervy. "Tímto exponátem zůstáváme věrni firemnímu programu Act! Sustainably, podporované neustálými inovacemi strojů a celkovou synergií zpracování," poznamenává odborník na LSR a nový ředitel pro rozvoj obchodu v automobilovém průmyslu & Electronics Rustam Aliyev.

Balení IntElect LSR vyrábí 12 gramů Smart Caps s absolutní přesností za pouhých 35 sekund.   Velkorysý nástrojový prostor, který je vybaven vázací lištou o šířce 570 mm, je obzvláště vhodný pro  pořízení vícehloubkových a složitých nástrojů, vysvětluje  Aliyev. Zdůrazňuje, že systém a odpovídající balíček LSR dokonale odpovídají požadavkům na vysoce přesné zpracování pro tuto aplikaci.

Dosahuje vynikající stability procesu, skutečná hmotnost dílů je přesná na 0,01 gramu. "Vakuování a odvzdušňování zajišťují optimální podporu nástrojů. Synchronizovaná posloupnost os je vysoce přesná a vzájemně dokonale paralelní. Systém je navíc mimořádně efektivní a vyznačuje se velmi nízkou spotřebou energie. Zatímco rozhraní OPC-UA mezi vstřikovacím strojem a dávkovacími systémy LSR podporuje interoperabilitu pro podporu kontextualizace dat," říká odborník .

 

Těžké váhy LSR se spojují

 

Poprvé vystavuje společnost Sumitomo (SHI) Demag společně s firmou ELMET, která se specializuje na nástroje LSR a jejich inovace. Ve spolupráci s rakouskou firmou navrhla výrobní buňku na klíč, která je schopna vyrábět čtyři různé kryty nápojových a potravinářských plechovek z LSR, a plně elektrický systém studených kanálů s ventilovými šoupátky SMARTshot E společnosti ELMET je vybaven servořízenými jehlami trysek, které zvyšují kontrolu a optimalizují chování při plnění.

Materiál se dávkuje pomocí dávkovacího systému Smart-Mix TOP7000 Pro. Přesnost zpracování je pečlivě sledována, přičemž váhová buňka dokumentuje hmotnost každého jednotlivého víčka, aby bylo možné okamžitě identifikovat případné odchylky při lisování. Pro zpětnou sledovatelnost jsou hotová víčka Smart Caps označena laserem.

"Kombinací vysoce přesného dávkovacího systému s IntElectem a spolehlivou kontrolou zpracování, které dosahuje elektrický jehlový ventil studeného vtoku    , je opakovaně reprodukována bezprecedentní přesnost hmotnosti dílu," ujišťuje Alijev.  

Společnost ELMET uvádí, že její čerpací jednotka Smart-Mix TOP7000 Pro s rozměry pouhých 45 × 31 palců je schopna pracovat při tlaku až 210 barů (3045 psi), a přitom je velmi kompaktní. Výsledkem je menší objem LSR v systému, což zvyšuje spolehlivost procesu a snižuje objem proplachování. 

 

Premiéra robota SAM-S

 

Návštěvníci expozice LSR zažijí také celosvětovou premiéru nejnovějšího vlastního robota společnosti Sumitomo (SHI) Demag - nového šestiosého robota SAM-S12 s vertikální teleskopickou konstrukcí. SAM-S (Scara) navazuje na vlastní řadu SAM-C (Cartesian), kterou společnost uvedla na trh v roce 2021, a opět nově definuje kompetence firmy v oblasti robotiky na míru na základě požadavků jednotlivých aplikací.

Šestiosý hybridní robot složený z mechaniky Scara a lineárních robotů SAM-S je k dispozici ve dvou variantách užitečného zatížení (12 kg a 25 kg). Tato řada byla navržena pro vstřikovací stroje s rozsahem uzavírací síly od  130 tun do 1 000 tun. Základní robot řady SAM-S má pět servoos. Šestá osa je volitelná.

Další zvláštností robotu SAM-S, který je plně integrován do buňky LSR IntElect, je použití převodovek Sumitomo. "Jejich vysoká přesnost je výhodná zejména pro hybridní kinematiku," uvádí Alijev. Kromě toho SAM-S využívá vlastní technologii pohonů, včetně servomotorů a přesných převodovek. V budoucnu bude portfolio robotiky SAM doplněno o další robotické kinematiky a funkční prvky.

 

Bezproblémově automatizované procesy

 

Vystavovaný SAM-S12 (užitečné zatížení 12 kg) pokrývá velký pracovní prostor. Jeho speciální šestiosá kinematika umožňuje robotu provádět více procesů, včetně odebírání dílů, separace, testování, značení a třídění, poznamenává Alijev.

Zavedení systému SAMControl navíc umožňuje snadnou integraci periferních zařízení. Rozhraní SAMControl, které je novinkou v modelu K 2022, využívá stejný hardware a software vstřikovacího stroje a robota, což znamená, že vše, dokonce i vzdálenou údržbu prostřednictvím "myConnect" a další komponenty pro zpracování, lze synchronizovat a ovládat současně, prostřednictvím jedné řídicí jednotky.

Příkladem těchto výhod úplné integrace je laserový značkovací systém SAMSign. Pomocí nejmodernější laserové technologie se aplikuje vysoce kvalitní značení "za studena". "Celý systém má kompaktní rozměry s dobrou přístupností a snadnou obsluhou robotů," ujišťuje Alijev.

Po vyjmutí jsou díly přeneseny do vážicí buňky, kterou dodává společnost Mettler Toledo (USA). Zde je každý jednotlivý díl zvážen a uložen do databáze. Aby si manažeři kvality mohli vizualizovat přesnost zpracování, jsou data graficky zobrazena. Pro dohledatelnost šarže jsou pak všechny silikonové díly označeny laserem. Laserový systém dodala společnost LTL (Itálie).

Díly jsou poté ukládány na pásový dopravník MTF. Tekutý silikon dodává společnost Shin-Etsu Silicones (Japonsko) a řídicí jednotka teploty pochází od společnosti Regloplas (Švýcarsko).