Společnost Sumitomo (SHI) Demag představila na veletrhu K 2022 "chytrou" výrobu IMD EV Wallbox

Na veletrhu K 2022 (hala 15, D22) předvádí společnost Sumitomo (SHI) Demag své zkušenosti se zpracováním dekorací ve formě (IMD) a vyrábí komplexní aplikaci pro elektromobily na plně elektrickém vstřikovacím stroji IntElect2 220/660-1100. Tato nová ukázka se soustřeďuje na udržitelnost a vytváří "chytrý" sloupek Wallbox pro elektrické dobíjení o hmotnosti 110 gramů za 60 sekund cyklu. Navzdory svému dekoru a složitosti je vyrobený díl IMD díky speciálním materiálovým vlastnostem mimořádně odolný. Přesto je použitý plně recyklovatelný materiál - polykarbonát Makrolon RE dodávaný společností Covestro - také neutrální z hlediska emisí CO2.

Podporou společnosti Sumitomo (SHI) Demag je Act! Sustainably, společnost pokračuje v rozhodných krocích a uvádí, že  všechny budoucí inovace, stroje a zařízení jsou nyní vyráběny zcela s ohledem na tuto ekologickou misi a digitální produktový pas EU (DPP). V souladu s tím úplná integrace IMD v rámci vstřikovacího procesu u této aplikace eliminuje jakékoli další výrobní kroky. Tato synergie zpracování výrazně snižuje emise CO2, a proto je všeobecně považována za udržitelnější.

Projekt K 2022 Wallbox, na jehož realizaci se podílí řada partnerů a osob ovlivňujících udržitelnost, je ukázkou těch nejlepších odborných znalostí a inovací v oboru, uvádí Rustam Alijev, ředitel pro rozvoj obchodu v automobilovém průmyslu & Electronic.

Spolu se společnostmi Sumitomo (SHI) Demag a Covestro představuje KURZ své nejnovější funkční a dekorativní výrobní techniky.  Společnost Frimo dodává systém separace vtoků, Acsys poskytuje laser a schöfer, dceřiná společnost KURZ, technologii nástrojů. Systémy řízení teploty a proces sušení materiálu navrhla společnost Piovan.

Při popisu rozsahu technologického pokroku dosaženého v rámci tohoto projektu Wallbox se Rustam zmiňuje o separaci vtoků komponent po procesu vstřikování pomocí frézovací hlavy vybavené technologií čistých prostor. "Tento jediný proces zajišťuje, že částice jsou extrahovány kontrolovaným způsobem. Ukázka toho, čeho lze dosáhnout, když se podobně smýšlející průmysloví inovátoři spojí, aby vyřešili specifické výzvy v oblasti zpracování."

Průkopník v oblasti udržitelnosti KURZ se rovněž dělí o své rozsáhlé zkušenosti s dekorací. Použití tenkovrstvé technologie společnosti zajišťuje, že recyklovatelnost komponent není ohrožena. Navíc díky integraci procesu IMD, který šetří zdroje, do výroby již není zapotřebí další energie na sušení. Tím se také eliminuje kontaminace mokrým nátěrem. Tím se snižují vady součástí a následně i množství odpadu.

 

Automatizace specifická pro danou aplikaci

 

Výrobní buňka Wallbox, která je ukázkou kompetence společnosti v oblasti automatizace na míru, je vybavena pětiosým lineárním robotem SD 22x, což podtrhuje úspěšné a dlouhodobé partnerství, které společnost Sumitomo (SHI Demag se společností Sepro nadále udržuje.

Pro optimální efektivitu provádí tento pětiosý robot více úkonů, včetně vyjímání vylisované součásti Wallbox a vkládání dekorativní fólie, která je následně zpětně vstřikována. Přesnost a spolehlivost zaručují dvě osy se servopohonem pro otáčení.

Dále je ovládací panel Wallboxu přepraven na frézovací stanici, kde dochází k oddělení vrat. Společnost AfiPro (dříve H+S Automatisierungstechnik) pak zavádí následnou automatizaci, která zajišťuje bezproblémový proces od začátku do konce. "Celý průběh procesu je navržen tak, aby se snížila provozní náročnost a minimalizovala se plocha v závodech zákazníků. Tento exponát je ukázkovým příkladem toho, jak aplikovat automatizaci na míru pro splnění požadavku na zpracování konkrétní aplikace s využitím flexibilní, snadno ovladatelné robotiky v rámci vstřikovací buňky," tvrdí odborník na automobilový průmysl a elektroniku.

Modulární konstrukce systému ukazuje, jak lze v jedné buňce snadno přepínat mezi výrobou jednoduchých a velmi složitých dílů, zdůrazňuje Alijev.  "Digitalizace součástí a konstrukčních prvků v kombinaci s extrémně odolnými povrchovými úpravami pro velký počet variant výrobků při použití jedné operace nabízí výrobcům výrazné úspory nákladů." S odkazem na konstrukci a výrobu inteligentní nabíjecí technologie pro elektromobily Alijev dodává: "Možnost zavedení částečného osvětlení, volitelných senzorů a displejů pro maximální funkčnost je dobrým příkladem toho, jak lze procesy přizpůsobit rostoucím potřebám vysoce kvalitních, na míru šitých a různorodých řad výrobků, které jsou zároveň energeticky účinné a šetří zdroje."

 

Přepínací technologie snižuje zmetkovitost

 

Přímou výhodou paralelní osy stroje IntElect2 a technologie uzavřené kloubové páky, která maximalizuje paralelní pohyby desek, jsou extrémně nízké míry zmetkovitosti. Tato mimořádná přesnost zpracování, která se vyznačuje vynikající dynamikou a vysokou energetickou účinností, významně přispívá k úspěchu projektu, uvádí Alijev.  Stroj IntElect2 220/660-1100, který je tak nedílnou součástí této demonstrace K 2022, je vybaven nejnovějšími servopohony společnosti. Poskytují ještě vyšší opakovatelnost a kratší dobu cyklu.

Díky patentovaným pohonům společnosti Sumitomo (SHI) Demag spotřebuje řada IntElect až o 20 % méně energie než běžné plně elektrické vstřikovací stroje. Tím se řadí mezi energeticky nejúčinnější stroje na trhu, uvádí Alijev. Dalšími výhodami účinnosti jsou vyšší dostupnost a větší přesnost. Všechna rozhraní důležitá pro proces jsou integrována do jediného řídicího systému, včetně všech IMD a robotických komunikací.