Společnost Sumitomo (SHI) Demag zavádí ultrakrátký proces tváření "Med-Cup" s vysokorychlostním odsáváním při K 2022

Na veletrhu K 2022 (hala 15, D22) společnost Sumitomo (SHI) Demag opět předvede své odborné znalosti v oblasti zdravotnictví. Tentokrát nasadí hybridní vysokorychlostní stroj El-Exis SP 420. Ve spolupráci se společnostmi Zubler Handling AG a Otto-Hofstetter AG vyrábí v rámci společného projektu "Med Cup" s nejvyšší přesností 30ml kelímky na dávkování léků z PP. Anatol Sattel, ředitel Business Development Medical, popisuje exponát jako dokonalou synergii osvědčené strojní technologie a aplikace nejmodernějších zařízení a výrobních postupů.

Ambiciózní koncepce projektu spočívala v kombinaci nejvyšší energetické účinnosti při optimálním využití materiálů a zachování nejvyšší kvality. Díky použití menšího množství materiálu se forma rychleji ochlazuje. To umožňuje rychlejší tuhnutí vstřikovaného materiálu a rychlejší a častější opakování výrobního cyklu. Výsledkem je velmi krátký proces vstřikování v kombinaci s vysokorychlostním odsáváním. Výsledkem je uvolnění a analýza 48 vysoce kvalitních kelímků na dávkování léků za méně než tři sekundy.

 

Jeden stroj, 432 milionů dílů ročně

 

Při demonstraci enormní rychlosti výroby společnost Sattel vyzdvihuje, že díky kombinaci integrovaného inteligentního stohovacího systému od společnosti Zubler Handling se čtyřosým robotem pick-and-place, který dodala společnost Pagés, může rychlost výroby dosáhnout 57 600 kelímků za hodinu. "Aplikace se 48 kelímky vyžaduje instalační prostor o rozloze přibližně 25,5 m2 a produkuje přibližně 432 milionů dílů ročně. Pro srovnání, 16násobná aplikace dodávající 151 milionů dílů zabere 15,5 metru čtverečního. Produkce je třikrát větší než u menší jednotky, a přesto je plocha stroje méně než dvakrát větší.

Společnost Otto-Hofstetter dodává nástroj se 48 dutinami. Dokonale vyvážený horký kanál je vybaven individuálně vyhřívanými a regulovatelnými tryskovými hroty. To umožňuje, aby vstřikování kalíšku o hmotnosti výstřiků přibližně 70 gramů probíhalo centrálně prostřednictvím otevřených trysek (bodová brána). Vysoce účinný, tepelně vyvážený chladicí systém sestávající z 29 vodních chladicích okruhů zaručuje tepelnou stabilitu ve formě. Jeho stabilní konstrukce umožňuje bezpečné a stálé používání ve výrobě. Nástroj je mimo jiné navržen tak, aby bylo možné vyjmout výlisky zepředu, což velmi usnadňuje jeho servis.

 

Rychlá kontrola kvality

 

Kvalita výrobků je udržována pomocí 100% inline kontrolního systému instalovaného společností Zubler Handling. Skládá se z inteligentních kamer s vysokým rozlišením umístěných podél vysokorychlostní osy vytahování. Při rychlosti extrakce 7,5 milimetrů za sekundu pořídí kamery obraz každých dvanáct milisekund a zpracují celkem 96 snímků. Na každém snímku se provádí detekce anomálií a měření rozměrů s přesností 0,05 milimetru. "Kvalita každého šálku, perfektní a nestandardní, jsou na konci procesu identifikovány a odděleny," vysvětluje Sattel.

Po vyjmutí jsou šálky naskládány na kulatý stůl vybavený 2 x 48 přihrádkami. Jakmile je otočný stůl zcela naskládán, přesune se na další pozici, kde jsou hromádky dutinek roztříděny robotem pick & place. Robot může zpracovávat osm stohů najednou, přičemž je jednotlivě třídí na dobré nebo špatné dutiny.

 

Měřitelně udržitelnější a energeticky účinnější

 

Robot El-Exis SP 420 je vhodný zejména pro vysokorychlostní aplikace. Je schopen dosáhnout doby cyklu kratší než dvě sekundy a díky rychlosti  otevírání a zavírání stran zůstává El-Exis SP nejrychlejší řadou vstřikovacích strojů na současném trhu.

Hydraulický akumulátor je hlavní příčinou krátkých dob cyklů tohoto stroje a vstřikovacích rychlostí 1 000 mm/s. Díky tomu mohou zpracovatelé vyrábět ještě tenčí a lehčí předměty, což vede k výraznému snížení spotřeby surovin, odpadu a přepravních nákladů. Možnost přizpůsobit nabíjení akumulátoru vstřikovacím tlakům potřebným pro přesný proces vstřikování nejen snižuje spotřebu energie, ale také snižuje opotřebení dílů.

Doba zpracovatelského cyklu vstřikovacího stroje El-Exis SP je nejen kratší než u konkurenčních technologií, ale jeho hybridní konstrukce nabízí také měřitelnou výhodu v oblasti energetické účinnosti a udržitelnosti. Je to výkonná a ekologická kombinace, uvádí společnost Sattel.

Vzhledem k tomu, že společnost Act! Sustainably, se skupina a veškerý budoucí vývoj produktů zaměřuje výhradně na snižování dopadu na životní prostředí. Řada El-Exis SP do tohoto ekologického závazku zapadá, přičemž společnost Sumitomo (SHI) Demag uvádí, že všechny budoucí inovace, stroje a zařízení jsou nyní vyráběny zcela s ohledem na toto poslání v oblasti společenské odpovědnosti firem (CSR).